Snímače úhlu a náklonu

Senzory, které zajišťují bezpečný chod zařízení

Měří náklon, úhel natočení, snímají sklon – snímače úhlu a náklonu. Často fungují jako hlídací psi, kteří dohlížejí na bezpečný chod a provoz nejrůznějších zařízení. Pokud je náklon větší, než je obvyklé, pošlou informací do řídícího systému.

Snímače úhlu, respektive náklonoměry měří odchylku od vodorovné, nebo svislé plochy. A jejich uplatnění je opravdu široké. Měří náklony u velkých i menších stavebních jeřábů, hlídají odchylky u plošin a mechanických žebříků. Zaznamenávají náklon u automatizovaných jeřábů i zpracovatelských strojů.

V nabídce ALPHA International najdete dva typy snímačů úhlu a náklonu:

Náklonoměry s gyroskopem

 • snímače úhlu a náklonu, které jsou založeny na technologii MEMS
 • vysoké rozlišení, velká přesnost, příznivá cena
 • výborná dynamická odezva
 • rozsah měření ±80°ve dvou osách, nebo 360°při měření v jedné ose

Kapalinové snímače úhlu a náklonu

 • snímače fungující na principu tzv. fluidních článků
 • s rozsahem měření ±30°, nicméně s vysokou přesností měření
 • velmi stabilní
prohlédněte si produkty Fraba Posital
vstup do katalogu

Náklonoměr se hodí i do náročného prostředí

Na rozdíl od „klasických“ rotačních snímačů není u snímačů úhlu a náklonu nutné, aby byly mechanicky propojené s poháněnými částmi. To z nich dělá senzory, které není nutné montovat přímo do prašného a znečištěného prostředí, ale umístit je tak, aby nebyly těmto negativním vlivům vystaveny. Snímače úhlu a náklonu tak shromažďují informace i z míst, která se vyznačují velmi těžkými podmínkami.

Zároveň platí, že jeden náklonoměr dokáže měřit zároveň dvě osy, svislou i vodorovnou. Oproti jiným typům snímačů jde tedy o konstrukčně a instalačně nenáročné řešení. Náklonoměry nemají tak velký rozsah jako absolutní rotační snímače – ty změří úhel 360 stupňů i větší.

Napište nám

další kontakty

Nové tyčové senzory GB-série a G-série

Nově v naší nabídce naleznete i další řadu snímačů a to GB určenou pro provozy s vyššími nároky na přesnost a odolnost vysokým teplotám.

Snímače GB-série se vyznačují vysokou odolností vůči tlaku a spolehlivým provozem i při provozní teplotě +100 °C. Snímače se závitem GB-M/GB-T, nebo snímače s přírubou GB-S/GB-N jsou určeny k zástavbě do hydraulického válce umožňují v případě potřeby nastavit měřící rozsah až po montáži válce.

V případě redundantních GT2, GTE a GT3 snímačů G-série je integrováno několik nezávislých měřicích systémů v jednom snímači, přičemž každý z nich má vlastní kanál se snímacím prvkem a výstup včetně napájecího zdroje a vyhodnocovací jednotky. Ploché a kompaktní pouzdro elektroniky umožňuje instalaci i ve stísněných montážních prostorech.

Víte, co je to...?

Wiedermannův jev

Wiedermannův jev je fyzikální jev nalézající uplatnění... více

další témata slovníku

Naše reference

 • největší strojírenské podniky Česka
 • producenti oceli i surového železa
 • výrobci prémiových pneumatik
 • firmy s dlouholetou tradicí