Magnetostrikční snímače – přesné a do extrémních podmínek

Jaké série nabízíme a v čem jsou snímače lepší?

Uplatňují se všude tam, kde jiné typy snímačů přestávají měřit. Magnetostrikční senzory se používají v extrémních podmínkách, v místech, kde je vysoký tlak, zvýšená prašnost, vlhkost. Magnetostrikční snímače dnes najdete v lisech, mobilních hydraulických systémech, v regulačních ventilech parních turbín, ve vodních i větrných elektrárnách... Dokážou změřit polohu, vzdálenost, rychlost i výšku hladiny.

V nabídce naší firmy najdete:

Všechny tyto snímače pak fungují na stejném principu – na principu magnetostrikce, což je zjednodušeně řečeno fyzikální jev, při kterém feromagnetický materiál (například železo, kobalt, nebo nikl) změní v magnetickém poli své rozměry.

Magnetostrikční snímače – o krok napřed před ostatními senzory

Mimochodem - na magnetostrikční senzor polohy přišel v roce 1975 Jacob Telleman v podstatě náhodou. Původně pracoval na něčem úplně jiném, na vývoji nového typu počítačové paměti. Okamžitě ale rozpoznal výhody, které magnetostrikční snímače mají oproti jiným typům senzorů.

Magnetostrikční snímače se dnes tedy uplatňují zejména u automatizační techniky, v prostředích, ve kterých jiné typy měřících přístrojů už nemohou fungovat. Magnetostrikční snímače zjišťují vzájemnou polohu různých objektů vzhledem k určitému bodu, na rozdíl od potenciometrů, které se používaly dříve, jsou bezdotykové, přesné a s vysokým rozlišením.

Magnetostrikční senzor – programovatelný i zvenčí

Výstupní signál magnetostrikčního senzoru dnes může být jak analogový, tak digitální. Běžnou součástí jsou dnes už i další rozhraní pro průmyslové sběrnice. Mikroprocesorovou řídící a vyhodnocovací techniku v hlavici magnetostrikčního snímače je dnes možné programovat i z vnějšku. A snímače se dnes neomezují jen na jedno měření, ale mohou provádět i více měření naráz.

Měřit dvě hodnoty naráz de facto zvládají i snímače úhlu a náklonu – i ty najdete v nabídce naší firmy.

Napište nám

další kontakty

Nové tyčové senzory GB-série a G-série

Nově v naší nabídce naleznete i další řadu snímačů a to GB určenou pro provozy s vyššími nároky na přesnost a odolnost vysokým teplotám.

Snímače GB-série se vyznačují vysokou odolností vůči tlaku a spolehlivým provozem i při provozní teplotě +100 °C. Snímače se závitem GB-M/GB-T, nebo snímače s přírubou GB-S/GB-N jsou určeny k zástavbě do hydraulického válce umožňují v případě potřeby nastavit měřící rozsah až po montáži válce.

V případě redundantních GT2, GTE a GT3 snímačů G-série je integrováno několik nezávislých měřicích systémů v jednom snímači, přičemž každý z nich má vlastní kanál se snímacím prvkem a výstup včetně napájecího zdroje a vyhodnocovací jednotky. Ploché a kompaktní pouzdro elektroniky umožňuje instalaci i ve stísněných montážních prostorech.

Víte, co je to...?

Absolutní měření polohy

Absolutní měření polohy je jednou z velikých výhod magnetostrikčních... více

další témata slovníku

Naše reference

  • největší strojírenské podniky Česka
  • producenti oceli i surového železa
  • výrobci prémiových pneumatik
  • firmy s dlouholetou tradicí